نقد، بررسی و تحلیل انیمه، انیمیشن، مانگا و کمیک

وبلاگ اختصاصی مدیر سایت naghadin.ir

نقد، بررسی و تحلیل انیمه، انیمیشن، مانگا و کمیک

وبلاگ اختصاصی مدیر سایت naghadin.ir

نقد، بررسی و تحلیل انیمه، انیمیشن، مانگا و کمیک

"خداوندا مبتلا به قومی شده ایم که فکر می کنند خدا جز آن ها کس دیگری را هدایت نکرده است"

در این وبلاگ نقدها، مقالات و اطلاعات مربوط به دنیای انیمه، انیمیشن، مانگا و کمیک قرار داده می شود. هدف ما آگاهی بخشی به مخاطبان این گونه آثار و همچنین تجزیه، تحلیل و بررسی فنی و تخصصی موضوعات مطرح شده است. امیدواریم دوستان از مطالب ارائه شده در این وبلاگ کمال استفاده را ببرند و با دیدی باز و آگاهی کامل به دیدن این آثار بنشینند.

با تشکر مدیریت وبلاگ
A.M Bahamir

آخرین نظرات
  • ۲۸ مهر ۹۷، ۱۳:۲۸ - نگار جهانشاهی
    خوبه
پیوندها

اتاکو کیست

يكشنبه, ۲ آبان ۱۳۹۵، ۰۳:۱۳ ب.ظ

اوتاکو ،سبکی از زندگی!

اوتاکو کیست؟ اصلا اوتاکو بودن چه معنایی دارد؟ کلمه "اوتاکو" از کجا آمده است؟ همه این موارد سوال هایی هستند که خیلی از افرادی که با این قشر از جامعه برخورد میکنند از آنها میپرسند. انیمه، مانگا، ناول و ویژوال ناول ها بشدت جذاب اند و بخش عظیمی از اقتصاد و فرهنگ ژاپن را شکل میدهند. آثار هنری، موسیقی، خوانندگان مصنوعی و هولوگرافیکی، لباس و مد، طراحی های داخلی و دکوراسیون، تابلوهای اعلان عمومی، مراسم سالیانه و.....همه و همه بخش های دیگر جامعه ژاپن هستند که تحت تاثیر انیمه و محصولات مشابهش قرار گرفته اند. جذابیت این عرصه به قدری زیاد است که جمعیت زیادی را از تمام نقاط دنیا شیفته خود کرده است، از هر زبان و فرهنگی. حتی در کشورمان نیز تعداد کسانی که شیفته انیمه و مانگا شده اند کم نیستند.

اوتاکو به چه معنیست؟ کلمه ای ژاپنیست که مترادف معتاد است. البته نه اعتیاد به مواد مخدر! خیر بلکه بصورت ادبی و غیر ادبی به منطور بیان علاقه بیش از حد یک فرد به چیز خاصی یا رفتار خاصی استفاده میشود. ولی خب می توان گفت که این کلمه ویژگی صفت بودن و عامه بودن خودش را از دست داده و امروزه بصورت خاص تر و بعنوان معرف و وجه اشتراکی بین تمامی عاشقان محصولات فرهنگی ژاپن از آن استفاده میشود. کسانی که انیمه میبینند و مانگا میخوانند و در دنیای پر احساس و پر مفهوم آن غرق شده اند، به آنها اوتاکو گفته میشود. افرادی که بخش اعظمی از زندگیشان تحت تاثیر چنین آثاریست و همیشه به دنبال تجربه بیشتر و بیشتر داستان های ژاپنی اند. کسانی که عاشق حرکات و سبک گفتار شخصیت های انیمه ای مورد علاقه شان هستند و همیشه سعی در تقلید از رفتار آنها دارند و همچنین افرادی محسوب میشوند که تقریبا افکار باز تر و دید وسیعتری در مقایسه با دیگران نسبت به زندگی دارند.

پس از جهانی شدن کلمه اوتاکو، روز جهانی اوتاکو ها نیز به ثبت جهانی رسید و سالانه در این روز (15 دسامبر هر سال) تمامی اوتاکویان جهان با کشیدن حالت خوشحال روی مچ دستهایشان اوتاکو بودن خودشان را اعلام میکنند. همچنین مراسم و جشن های بزرگی نیز در شهرهایی که قشر اوتاکو بزرگی در خود جای داده اند در ژاپن برگزار میشود. انیمه و مانگا با وجود مهم بودن نقش اقتصادی و تجاری که دارند، در ژاپن آموزش و پرورش را نیز تحت تاثیر خود قرار داده اند بصورتی که در حال حاضر در ژاپن بیش از 1500 مدرسه گویندگی و دوبلوری شخصیت های انیمه ای تاسیس شده است. با وجود همه این موارد، تا 7 یا 8 سال پیش در ژاپن کسی را اوتاکو قلمداد کردن به معنای توهین و ناسزا گفتن به آن فرد بود! خب این جمله تا حدودی درست است ولی حقیقت این نیست. در ژاپن پشتیبانی از این صنعت همه گیر نیست، بصورتی که بسیاری از شهر های بندری جنوبی ژاپن علاقه ای به استفاده از این صنعت بعنوان شغل ندارند و میتوان گفت که ساکنان آن شهر ها نیز علاقه زیادی به این محصولات ندارند.

 هرچند تقریبا از هر 100 نوجوان ژاپنی بیش از 80 نفر انیمه میبینند و مانگا میخوانند ولی کسانی که در این شهر ها قرار گرفته اند معمولا تحت فشارند و بصورت پنهانی و با مخفی کردن اوتاکو بودنشان به دنبال کردن علاقه شان میپردازند. خوشبختانه تعداد شهرهایی که در ژاپن با قشر اوتاکو ها مشکل دارند خیلی کمتر شده است. مراکز بزرگی که جمعیت زیادی از اوتاکو ها را در خود جای داده اند بیشتر در توکیو و شهر های بزرگ دیگر ژاپن هستند. و البته دیگر اوتاکو گفتن به فرد دیگری ناسزا محسوب نمیشود!

و اما جامعه اوتاکو های ایرانی....متاسفانه یکی از تحت فشارترین اوتاکویان جهان ایرانیان هستند! چون نه تنها در کشور ما درک درستی از معنی و مفهوم مانگا و انیمه وجود ندارد بلکه راه های شناخت و آشنایی با آنها نیز خیلی کم هستند و یا نمیتوان از آنها برای معرفی کردن این صنعت استفاده نمود. بیشتر اوتاکویان ایرانی مجبورند علاقه خود و در اکثر مواقع گوشی، تبلت و یا لپ تاپ های خود را نیز از آشنایان، غریبه ها و حتی بیشتر دوستانشان مخفی کنند، چون قطعا معرفی و شناساندن چنین سبکی از زندگی کار بسیار دشواریست و متاسفانه در اکثر موارد با کارتون قلمداد کردن انیمه و بدون درک کردن احساساتشان کودکانه دانستن علاقه اوتاکویان از توهین و ناسزا هم برایشان بدتر است. امیدوارم که انیمه و مانگا و اسم اوتاکو بهتر و کاملتر در جامعه های فرهنگی و سرگرمی کشورمان شناخته شوند. طبق آخرین آمار ANN تعداد اوتاکویانی که در کشور امریکا زندگی میکنند به رقم تقریبی 11 میلیون نفر میرسد! جامعه اوتاکویان آمریکا علاوه بر جشن های سالانه و مراسمات بزرگ در حال حاضر میتوانند در 5 دانشگاه بزرگ به رشته هایی اعم از طراحی شخصیت های انیمه ای، طراحی انیمه(انیماتور)، نویسندگی انیمه، نویسندگی مانگا، مانگاکایی (طراحی مانگا) و چندین رشته ادامه تحصیل دهند و همچنین میتوانند به فروشگاه های بزرگ و تخصصی مربوط به فیگور ها، پوستر ها، گیم ها و لوازم انیمه ای نیز مراجعه کنند. امیدوارم که چنین امکانات و پشتیبانی نیز در کشور پیاده شوند و البته مهمتر از هر چیزی مفهوم انیمه و مانگا و اوتاکو بودن درک شود.

و در نهایت; میتوان ساده تر گفت که اوتاکو ها عاشق اند، به راحتی در مورد علایقشان حرف میزنند، کسانی هستند که عمیقا انیمه و مانگا را دوست دارند و هر وقت که بتوانند در هر مکانی این محصولات را دنبال میکنند. آنها پول بسیاری را صرف خرید نسخه های ویژه و فیگور های جذاب می نمایند و هرگز از اوتاکو بودنشان پشیمان نمیشوند. آنها ساده تر از بقیه گروه های خاص جامعه زندگی میکنند و بیشتر اوقات شاد و جذاب اند. جامعه اوتاکو ها در جهان پیچیده و عظیم است ولی چیزی که آنها را خاص و صمیمی میکند یک رنگ بودنشان است. این جامعه بزرگ یک زبان دارند به اسم انیمه و یک کتاب به اسم مانگا و از زندگی و تجربیاتشان راضی و خوشحالند و نسبت به هر اتفاقی که در زندگیشان می افتد واکنش های خاص و بیشتر انیمه ای به نمایش میگذارند و همیشه در مورد انیمه مورد علاقه شان حرف میزنند.

اوتاکو بودن نه یک بیماریست، نه یک اعتیاد.....بلکه سبکی از زندگیست.


نویسنده: رسولی آذر

  • A.M Bahamir

اتاکو

نقد

نقدنویسی

نظرات  (۱)

اگر که از این تعاریف احساسی بگذریم در یک کلام "اوتاکو" ها همان عاشقان انیمه و مانگا هستند.یک خرده فرهنگ که در اثر علاقه رادیکال اعضا به یک محصول خاص بوجود آمده.مثل کرم کتاب ها و سینه فیل ها.نه یک سبک زندگی است و نه اصولا چیز خاص و افتخار آمیزی.و صد البته ننگ آمیز هم نیست.همانطور در متن اشاره شده بود انیمه خور های ایران واقعا از سوی جامعه درک نمیشند و خیلی اوقات مجبورند این علاقه خودشون رو مخفیانه و دور از چشم دیگران دنبال کنند.به امید روز های بهتر برای انیمه خورها!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی